آموزش تنظیمات موس در اتوکد و رفع مشکل های احتمالی

آموزش کار با موس در اتوکد - استوارسازان

سلام عرض می‌کنم خدمت همراهان سایت استوارسازان امیدوارم که حالتون در پناه خداوند متعال عالی باشه در این آموزش قصد داریم تنظیمات موس در اتوکد را برای شما توضیح دهم.

شیوه‌ی انتخاب موضوعات و روش‌های استفاده از موس در اتوکد به همراه تنظیمات آن:

۱- در برنامه اتوکد که اطلاعات و اشکال ترسیمی به صورت تصویری به نمایش در می‌آید، امکان بزرگ نمایی و کوچک نمایی و همچنین حرکت بر روی تصویر (جابه‌جایی صحنه کاری) امکان‌پذیر است؛ ساده‌ترین روش برای بزرگنمایی و کوچک نمایی استفاده از غلتک میانی موس می‌باشد؛ با چرخاندن غلتک میانی موس در یک جهت، عمل بزرگنمایی نقشه در صفحه ترسیم و با چرخاندن غلتک موس در جهت خلاف آن، عمل عکس آن صورت می‌گیرد (Zoom In & Zoom out)، توجه داشته باشید که این عملیات به معنای تغییر مقیاس نقشه نیست، بلکه فاصله یا زاویه دید کاربر را نسبت به نقشه عوض می‌کند، عمل بزرگنمایی به معنای نزدیک‌تر شدن دید کاربر به نقشه می‌باشد و عمل کوچک نمایی به معنای دور شدن دید کاربر از نقشه است.

۲- اگر دو بار غلتک موس را به صورت متوالی فشار دهید عملیات Zoom Extend انجام می‌شود، این جمله بدین معناست که اگر اشکالی را در نرم افزار ترسیم کنید با انجام این عمل تمامی موضوعات ترسیمی به مرکز صفحه کاری منتقل می شود).

3- برای جابه‌جایی صفحه کاری در نرم افزار اتوکد فقط کافی است غلتک موس را فشار دهید و در همین حالت موس را جابه‌جا نمایید (بعد از انجام این کار علامت دست ظاهر می‌گردد) به این عملیات Pan گفته می‌شود.

باید اذعان داشت که این مورد هم نیز به معنی جابه‌جایی اشکال از مکان فعلی‌شان نیست، بلکه دید کاربر نسبت صفحه ترسیم جابه‌جا می شود.

کلید میانبر این دستور تایپ حرف (P) در خط فرمان و زدن کلید Enter می‌باشد.

۴- در حین کار با برنامه و بعد از اجرای فرمان ها اگر بر روی یک قسمت خالی از صفحه ترسیم راست کلیک کنید، پنجره‌ای برای کاربر باز خواهد شد، با انتخاب گزینه اول این پنجره که (Repeat) می‌باشد به کاربر امکان فعال سازی دستور قبلی داده خواهدشد.

5- بعد از فعال کردن فرمان‌ها در اتوکد، با چپ کلیک کردن بر روی صفحه کاری می توانید نقطه مبنا را به برنامه معرفی کنید.

6- برای انتخاب موضوعات در اتوکد می‌توانید روی آنها چپ کلیک کنید یا از کادر انتخاب استفاده نمایید.

در جایی از صفحه کاری که هیچ موضوعی وجود ندارد یکبار چپ کلیک کرده و موس را به سمت دیگر منتقل کنید، در این صورت پنجره‌ای باز خواهد شد به نام (Selection Box) به معنی کادر انتخاب و در انتها با یک چپ کلیک دیگر این کادر انتخاب بسته خواهد شد، اگر در هنگام استفاده از کادر انتخاب چپ کلیک را نگه دارید (کلیک درگ کنید)، کادر انتخاب شما به صورت شکلی نامنظم عمل خواهد کرد.

نکته: اگر کادر انتخاب، از سمت راست به چپ باز شود، کادر سبزرنگی خواهد بود که در این حالت هر موضوعی که با این کادر برخورد نمایید انتخاب می‌شود.

اگر کادر انتخاب، از سمت چپ به راست باز شود کادر آبی رنگی خواهد بود که در  این حالت فقط اشکالی در معرض انتخاب قرار خواهند گرفت که کاملاً درون این کادر قرار داشته باشند.

کادر انتخاب اتوکد - استوارسازان

7- برای انتخاب موضوعاتی که از بعضی جهات مشابه با یکدیگرند، کافی است یک موضوع را انتخاب کنید و با راست کلیک کردن بر روی صفحه کاری، پنچره میانبری نمایان می‌شود که با انتخاب گزینه‌ی Select Similar موضوعات مشابه این شیء در حالت انتخاب قرار خواهند گرفت.

۸- برای کم کردن از مجموع انتخاب‌ها فقط کافی است کلید Shift از روی کیبورد را نگه دارید و با چپ کلیک کردن با استفاده از کادر انتخاب، موضوعی که قرار است از جمع موارد انتخابی کسر شود را انتخاب نمایید.

 ۹- برای انتخاب تمامی اجزا قرار گرفته در فضای کاری اتوکد و انتخاب یکباره‌ی تمامی اشکال، فقط کافی است کلید میانبر Ctrl+A را از روی کیبورد فشار دهید.

مکان نمای موس (Cursor) و تنظیمات موس در اتوکد:

به واسطه‌ی میان موس و صفحه ترسیم اتوکد که به صورت یکی از اشکال زیر است امکان نمای موس گفته می‌شود.

مکان نمای موس - استوارسازان

یادگیری اتوکد

این آموزش که مشاهده کردید فقط چند دقیقه کوتاه از پکیج متخصص اتوکد است.

برای آموزش اتوکد از سطح صفر تا صد (مرحله استادی) فیلم زیر را مشاهده کنید.

ما در هیچ چیز به جز آموزش اتوکد تخصص نداریم!

نویسنده: مهندس سید علی منتظری

کاری از گروه آموزشی استوارسازان